Midland Athletic Team continues winning ways at the first match of the season

10 May

Midland Athletic League Division 1 – 2018 Match 1 Report for Combined Bristol & West/Yate & District team– Yate, 6th May 2018

You can’t get better than a home win to start the season and that is what the combined Bristol & West/Yate & District team delivered at Yate.  As League Champions you have a target on your back, but our regulars and new team members delivered on the day.

In the end we won by 26 points in 408 from a strong but incomplete Birchfield team with Tamworth coming in third after assembling a full team to travel on a Bank Holiday weekend.  Notts AC, Cheltenham and Wolves filled the rest of the places.

Our field eventers led the way and finished as first women’s and men’s team.  Our women’s track athletes were second to Birchfield with Notts not far behind while the men were third behind Tamworth and Birchfield with Cheltenham close behind us.  With so many clubs in the mix it could be a very interesting year.

PBs and SBs are listed below.  While it’s not surprising to have such a long list of SBs at this time of the year, there are plenty of PBs which has got to be a good sign for those athletes.

This team is about more than how far, high or fast, so well done to our first year U17s, masters and all between who competed in the league for the first time.  Hannah Lewis celebrated by getting a 20 centimetre PB in the Pole Vault; Liam Hillier filled his boots by competing in four events (1 PB and 1 SB); and Tim White (Vet) fancied doing the steeplechase for the first time since school, did one trial race and then also added the 400 metres hurdles on Match day to get the complete experience.

Of our regulars, Anhya Kerr turned up just before the Javelin started, collected her numbers, won the A string and went home with a season’s best – great stuff Anhya.  Matt Spicer keeps leading from the front as athlete and coach with a win in the first event of the day (Hammer) and one of his training group, Toby Conibear, winning the B string.  Andrew Thomas arrived for the Discus while others were thinking of leaving, popped out, and won the A string with Matt bookending the day with him in the B string.

Relays are always a likely source of drama and in this case it was the men’s 4×400 metres that delivered.  Tom Pallot was our only recognised 400 metre man and led us off brilliantly to be at the front.  The next two legs had Kurt Taylor (1,500 and 3,000 metres at the British Athletic League the day before and 1,500 metres on the day) and Ben Robinson (5,000 metres only 20 minutes earlier and even less notice he was running the relay) who both ran like the wind to have us in a welcome but surprising first place.  Up steps Liam Hillier in his first year as an U17 and after three events on the day.  Taking over in first place makes is a scary place for an experienced 400 metre runner, but youth doesn’t know that and off Liam went in front of a screaming home crowd.  He never looked phased and kept himself going right to the end to secure an amazing fourth place.

A home match requires a massive effort to get right from a whole host of officials, recorders, announcers, Yate volunteers and staff so thanks to everyone.  We hope we made it worthwhile,

Women’s PBs: Jess Mead (400mH), Natalie Griffiths (800m), Andrea Jesudason (=HJ), Hannah Lewis (PV)

Women’s SBs: Tia Jackson (100m), Bethan Wakefield (100m & 200m), Liberty Pullen (100m), Henrietta Anstey (100m), Georgia Taylor (400m), Hannah Jackson (100mH), Hattie Dent (100mH & 400mH), Natalie Griffiths (1500m), Sarah Everitt (1500m), Ana Maria Duran-Mingo (3000m), Julia Belyavin (3000m), Sam Barrett (LJ), Andrea Jesudason (TJ & LJ), Georgia Crew (TJ), Christina Jones (SP & HT), Maria Townsend (DT), Karen Jones (HT), Anyha Kerr (JT)

Men’s PBs: Dan Brooks (100m), Isaac Cory (100m), Kane Lee (100m & 200m), Josh Snook (400m), Tom Pallot (400m), Will Bridges (400m), James Edwards (400m), Robbie Stewart (400mH & 2000m S/C), Tim White (400mH & 2000m S/C), Kurt Taylor (1500m), Liam Hillier (=HJ)

Men’s SBs: Simon Hammann (=LJ), Christian Pestell (LJ), Liam Hillier (TJ), David Thomas (=HJ), Matt Spicer (SP, DT, HT), Toby Conibear (SP, HT), Andrew Thomas (HT), Matt Muggeridge (JT),  Anthony Glover (1500m), Mark Ellery (200m), Ben Robinson (5000m), Dan Schofield (5000m),

Thanks to everyone who competed, supported and willed us on.  We roll on to Wolverhampton on Sunday the 3rd June 2018 and the cycle of Team Managers checking availability will start again soon.

Results are not on Power of 10 yet but will be soon.  There are usually a few club affiliation errors and we will get them fixed.

Steve Grant, Pete Mountain and Matt Muggeridge