parkrun Report – Saturday 15th October 2016

As for the previous week there was another event competing for the attention of the Club’s runners. This week, it was the Gwent Cross Country League at Bridgend on Sunday. However there were still some excellent performances from Bristol & West members.

At Cardiff, Steve MITCHELL made a rare appearance on a Saturday morning and finished in second position in a time of 15:57. Helen SHARPE, making a return after injury was the second female in 19:16 and Daryl BEGGS recorded a time of 20:50.

Rob STEWART was the first finisher at Ashton Court in 18:07. Jarlath McKenna was clearly taking it easy, with a time of 20:20. David ENGLEDEW was the first VM55-59 in a time of 20:48. Alice DOGGRELL was the first VW35-39 in 23:12, Alison ENGLEDEW was the first VM55-59 in 23:20 and Tom BURGESS was the first VM65-69 in 23:30.

Graham CRUMP and Isobel MEDCROFT ran at Chipping Sodbury and were first SM55-59 and first SW18-19 in times of 21:50 and 24:34 respectively.

Daryl PHILLIPS, one of the Club’s most improved runners in 2016, was the second male and recorded a PB in a time of 18:23. He was closely followed home by Greg CHANCE in a time of 18:25. Jessica BRUCE was the first female in 20:50 and Sabrina PATTEN was the first VW45-49.

Mark BURLEY and Paul JEFFERSON were first finishers at Stonehouse and Osterley with times of 18:01 and 18:45 respectively. Paul’s time was a PB and this earns him the Performance of the Week.

At Burnham & Highbridge, Henry SLY was the second finisher in 17:11. Matthew ROBINSON was third in 17:42 and had an Age Grade of 83.99%.

Peter MORTON was the second finisher at Newport in 18:02, James SMITH was third at Worsley Woods in a PB of 18:48. Andrew Tarrant was third at Newbury with a 45 second PB time of 17:56.

Saturday’s results for Bristol & West club members are at the following link http://www.parkrun.com/results/consolidatedclub/clubNum=245&eventdate=2016-10-15

 

 

Position  Gender Position  parkrunner  Run Time   
Cardiff parkrun
2 2 Stephen MITCHELL 00:15:57 2nd overall. 1st SM25-29.
36 2 Helen SHARPE 00:19:16 2nd female. 1st VW35-39.
76 72 Daryl BEGGS 00:20:50  
Ashton Court parkrun
1 1 Robert STEWART 00:18:07 1st overall. 1st SM30-34.
21 20 Jarlath MCKENNA 00:20:20  
26 25 David ENGLEDEW 00:20:48 1st VM55-59.
47 43 Daniel MORGAN 00:21:41  
51 46 Ben ARLETT 00:21:56  
54 6 Tanya CHOWDHURY 00:22:01  
78 72 Chris LEWIS 00:22:59  
80 7 Alice DOGGRELL 00:23:12 1st VW35-39.
86 8 Alison ENGLEDEW 00:23:20 1st VW55-59.
90 81 Tom BURGESS 00:23:30 1st VM65-69.
130 111 Brendon WILSON 00:24:56  
136 20 Jane COLMAN 00:25:08 2nd VW45-49.
168 139 Roger BROCKLESBY 00:26:01  
180 33 Marie MALLOY 00:26:26  
181 148 Andrew MALLOY 00:26:27  
183 34 Emma WITHERS 00:26:30  
184 35 Alison HURFORD 00:26:31  
205 39 Henrietta ANSTEY 00:27:11  
207 168 Tom WHITE 00:27:14  
276 214 Colin TRAER 00:29:14  
290 226 Barry MILLS 00:29:39  
305 235 Matt COOPER 00:30:29  
321 80 Michelle EDGELL 00:31:15  
368 116 Carole KLUTH 00:34:30  
396 263 Martin RIDDIFORD 00:38:19  
Volunteers
    Isabel BATES    
    Susan CAMPBELL    
    Rebecca COLQUHOUN    
    Gordon EVERETT    
    Rich KENINGTON    
    Sheila WILCOX    
         
Newbury parkrun
3 3 Andrew  TARRANT 00:17:56 PB by 45 seconds. 2nd SM30-34.
Newport parkrun
2 2 Peter MORTON 00:18:02 2nd overall. 2nd SM30-34.
Medina I.O.W. parkrun
113 31 Lizzi ELTON-WALTERS 00:28:49  
Stonehouse parkrun
1 1 Mark BURLEY 00:18:01 1st overall. 1st SM25-29.
55 37 Chris TONGUE 00:32:11  
Worsley Woods parkrun
3 3 James SMITH 00:18:48 PB by 16mins 16 seconds.

1st SM25-29.

Varsity Lakes parkrun
15 14 Richard GWYN 00:21:57  
Chipping Sodbury parkrun
27 23 Graham CRUMP 00:21:50 1st SM55-59.
83 9 Isobel MEDCROFT 00:24:34 1st SW18-19.
Osterley parkrun
1 1 Paul JEFFERSON 00:18:45 PB by 65 seconds.

1st overall. 1st VM40-44.

Pomphrey Hill parkrun
2 2 Daryl PHILLIPS 00:18:23 PB by 5 seconds. 1st SM25-29.
3 3 Greg CHANCE 00:18:25 1st VM35-39.
7 7 Stu WILKIE 00:20:03  
15 1 Jessica BRUCE 00:20:50 1st SW30-34.
17 16 Pete CLARK 00:21:15  
39 35 Paul SMARDON 00:22:55  
69 8 Sabrina PATTEN 00:24:48 1st VW45-49.
70 9 Claire SHINE 00:24:51 2nd VW45-49.
113 27 Anya WHEATLEY 00:27:31 2nd JW11-14.
165 58 Anne GARNISH 00:29:52  
199 77 Martha WHEELER 00:31:26  
288 138 Helen NEWBERRY 00:40:39  
289 151 Maciej BIALOGONSKI 00:40:41  
Volunteers
    Steven GRANT    
    Geoff PARTRIDGE    
Burnham and Highbridge parkrun
2 2 Henry SLY 00:17:11 1st VM35-39.
3 3 Matthew ROBINSON 00:17:42 1st VM50-54.

Age Grade 83.99%.

6 6 John O’DWYER 00:18:43

Comments are closed.