Mike Strange Reports on Latest ClubTrack & Field Performances

Track & Field Bulletin – June 3rd 2010. 

Well this is catch up time for Seniors with the past two bulletins produced for the Juniors & Young Athletes.  This past weekend saw the CAU Inter-County Championships at Bedford, the Brewer Games at Cheltenham, the BMC Races at Stretford and the Midland U17 / U15 Champs at Alexander.

Birmingham :- On Sat at Birmingham I witnessed our young athletes Coaches Dave Taylor & Dave Bedwell at their most supreme with magnificent performances coming from their athletes.  In the end their final tally was a 1st; 2nd; 3rd; 4th & 5th with their 5 athletes.  Congratulations both of you.  Miranda Sadler was supreme in both her heat and final of the U15 800m where she fearlessly ran away from the field to win the final in a pb of 2:16.56.   Her sister Olivia followed with a great bronze medal in the U17 event.   Zac Tobius and Luke Jacobs ran much of their 3,00m in 2nd place but were split by a sprint finisher from the back at the finish.  Sam Bedwell (1500m) in my opinion ran a good race for 5th place but clearly had plenty left to sprint the finish straight so I am sure there is another 10 secs to take off there when he gets the chance. Goeovaughan Burey’s 100 were particularly good as they were into a -2.6 & -1.1 wind.  Well done Geovaughan.  On the Sunday we saw James Preston doing his stuff and we now take for granted his performances but 13.10 & 41.30 is top class throwing isn’t it?

Cheltenham :- Apart from the obvious Pole Vaulters & Christina Jones my outstanding performers were 1/ Hayley Green who improved massively on Saturday at Oxford and again on Monday in the Hammer (almost a 5m improvement?);  2/ Annasley Park 800 2:15.5 (a 2 sec improved pb) and a great time for an U15 athlete  & 3/ Andrew Dean-Young with a 1:56.2 after previously being stuck at 1:58.xx.   I would love to have witnessed Hayley Pitman’s 1.68 seasons best in the High Jump but I missed it, sorry Hayley.  Christina wasn’t happy with her throw at the Inter-Counties but bounced back with a 2nd best ever of 49.62 to again be pipped by Hayley Murray.  Don’t worry Stina it will all come together in the next couple of weeks.  In the Pole Vault particularly (as well as the Long Jump & Discus) we welcomed U17 multi-event athlete James Taylor who has joined for the future.  James excelled in the Pole Vault with 2 pb’s (in the 2  pv competitions that were held) 3.50 & 3.70 to take him to the top of the SW Rankings for the year.  His previous best was 3.41m.  Vanessa Bran’s 67.4 400m didn’t go un noticed as did Rhys Park’s 4:13.2 1500m. 

On a nostalgic note it was great to see old friends at Cheltenham: Dave Brown came over from Peterborough to visit Heather & Pete (parents) for the Bank Holiday weekend and ran a 400m after about 3 years out with a foot injury.  Dave ran 380 meters magnificently in the lead then completely folded to end up with a time of 53.3sec!  Then I bumped into our ex Pole Vault record holder (1969), Ken Winter with wife Barbara who were supporting their son Neil in his quest with coaching Pole Vault to Luke, James, Lucy & Bella amongst others.  It was good to see you all.

Manchester  : – Tom Russell scored the biggest victory of his track career when he broke 14 minutes for the first time to win the top 5000m race in the BMC Grand Prix at Manchester.Unleashing a scorching 59 second last lap he outsprinted international rivals Bruce Raeside and Ryan Macleod to win the race going away in a time some ten seconds faster than his previous best of 13:51.81. There were also two cracking performances from our top 1500m runners Rich Peters and Steve Mitchell. Rich followed up his 800m victory the previous Tuesday in the BMC South West event by slashing three seconds off his previous best to win the C race convincingly in 3:45.53, while Steve ran aggressively in the B race and ended up a close-up 6th in a season’s best of 3:46.67. Though not pacing her race as well as she might have Kate Goodhead still broke 17 minutes easily in the women’s 5000m.  Welcome back from a long period of injury Kate.

Bedford :- Emily Diamond posted some brilliant times in the CAU Inter-Counties 200m but due to excessive wind assistance she still strives for qualifying times for the U20 World Champs. Be patient Emily it will work out.  Her  23.59 & 23.61 were truly great times for 200m.

USA :- David Bishop & Hollie Knight continue to punch out consistent and outstanding times but the really excellent performance over the last couple of weeks has been the 3,000m Steeplechase posted by Steph Barnes. This 10:44.00 puts Steph 8th in the current UK rankings just outside the UK Target of 10:30.0.  Well done Steph, I hope we will see you in the UK soon.

Results:-

Midland U17 / U15 Champs, Birmingham.

100m U17 Geovaughan Burey 11.59 5F (-1.1) & 11.76 Ht (-2.6); 800m U15 Miranda Sadler 2:16.56 1F & 2:19.72 1Ht; 1500m U17 Sam Bedwell U17 4:15.19 5F; Olivia Sadler U17 4:38.61 3F; 3,000m U17 Zac Tobius 9:02.7 2F & Luke  Jacobs 9:06.94 4F; James Preston U20 Shot 13.10m 3F & 41.30 Discus 4F. 

CAU Inter-Counties Bedford.

100m Emily Diamond U20 23.59 3F (+4.2) & 23.61 2Ht (+5.5); Christina Jones U23 Hammer  47.26 10F. 

Barrie Strange Memorial Throws Comp, Oxford.

Hayley Green U23 Hammer 41.86 & Discus 34.22. 

Brewer Games, Cheltenham.

400m Vanessa Bran U20 3A 67.4; 800m Andrew Dean-Young 2A 1:56.2; John Brierly 5A 1:58.3; Annasley Park U15 2:15.5; Vanessa Bran U20 2:33.9; 1,500m Rhys Park U17 3A 4:13.2; High Jump Hayley Pitman 1A 1.68; Pole Vault 3A Luke Bailey 4.00;  James Taylor U17 4A 3.70; Steve West 5A V 3.21; Martin Davies V 6A 3.21;  Lucy Bryan U17 1A 3.60; Bella Hatch U15 1A 2.80; Long Jump James Taylor U17 3A 5.69; Hammer Christina Jones U23 2A 49.62;  Hayley Green U23 4A 45.58; Jonathan Clayton U17 1A 34.46; Discus 1A Hayley Green U23 32.95; Alice Grosjean U17 30.11; James Taylor U17 2A 40.17; Jonathan Clayton U17 5A 28.75;  Shot Alice Grosjean U17 2A 9.15.  

BMC Nike Grand Prix, Stretford.

800m Mike Wilsmore 5D 1:53.04; 1500m Steve Mitchell 6B 3:46.67; Richard Peters 1C 3:45.53; 5000m Tom Russell 1A 13:51.81, Jon Wills 16A 14:31.62; Kate Goodhead 11A 16:51.39. 

USA.

800m David Bishop 5Ht 1:54.96; 1,500m David Bishop 3:47.94 3F, 3:45.79 3r2, 3:43.77 14F & 3:44.21 Ht;  5,000m Steph Barnes 24r2 17:00.15; Hollie Knight 11F 17:04.26; 10,000m Hollie Knight 2F 35:19.30 , 21F 36:04.78; 3,000m S/ch Steph Barnes 4F 10:44.00.  

 

Comments are closed