National Junior League Result

Bristol claimed 2nd place in the third meeting of the NJL Midland Severn Division at Cheltenham, Sun 1 July 2007

Provisional Result (after 33.5 of 38 events)

Event Lge
1 Cheltenham &County 416 8
2 Bristol & WestAC 397 7
3 Yate &District 261 6
4 EastWales 129 5
5 SouthWales 61 4

M 100mA M 100m B
1 JamieBrock YAT 11.3 1 GregWillis YAT 11.9
2 BenCoghlan B&W 11.3 2Curtis Grandison B&W 12.2
3 JamieBussell EWA 12.3

M 200mA M 200m B
1 JamieBrock YAT 23.0 1 GregWillis YAT 24.3
2 JamieHorder CLT 23.7 2 HarryPreston B&W 28.0
3 JamieLukins B&W 24.2

M 400mA M 400m B
1 JamesBrewer CLT 49.2 1 HuwAdams SWA 52.9
2 RhysHopkins SWA 51.4 2 GaryColeman YAT 54.7
3 IanGoldsmith YAT 53.1 3 SeanHazell B&W 77.9
4 JamieLukins B&W 53.2

M 800mA M 800m B
1 NickTodd (PB) B&W 2.02.9 1 HarryPreston B&W 2.09.8
2 Matt Craythorne YAT 2.06.0

M 1500mA M 1500m B
1 CraigPeters B&W 4.12.1 1 NickTodd B&W 4.26.6
2 MattParker YAT 4.20.3
3 DanHarrison CLT 4.40.2

M 3000mA M 3000m B
1 EdPonsonby B&W 9.52.6 1 SeanHazell (PW) B&W 13.43.4
2 AndrewKaighin CLT 10.07.9

M 400mH A M 400mH B
1 JamieLukins B&W 65.9 1 SeanHazell B&W 84.6

M 2000m SC A M 2000m SC B
1 JamieBussell EWA 6.43.9 1 MattCraythorne YAT 7.18.5
2 NickTodd B&W 7.07.9 2 HarryPreston B&W 9.23.7
3 AlexBabbage YAT 7.16.8
4 AndrewKaighin CLT 7.27.3

M Discus ThrowA M Discus Throw B
1 NeilCrossley CLT 36.10 1 DaineBailey B&W 21.23
2 ScottWilliams SWA 34.95
3 SeanDukes B&W 24.73
4 MarkBoswell EWA 21.42
5 MitchellLever YAT 19.51

M Hammer ThrowA M Hammer Throw B
1 MarkBoswell EWA 33.89 1 JamesSlee CLT 16.73
2 LeoGadsby CLT 21.82

M High JumpA M High Jump B
1 HarryPreston B&W 1.40

M Javelin ThrowA M Javelin Throw B
1 JessHolloway YAT 42.83 1 AlexBabbage YAT 31.98
2 DaineBailey B&W 36.09 2 SeanDukes B&W 29.69
3 TomKivell EWA 32.54
4 ScottWilliams SWA 31.24

M Long JumpA M Long Jump B
1 TomKivell EWA 7.00 1 RobertRadford B&W 5.65
2 Curtis Grandison B&W 5.99
3 LukePage YAT 5.11

M Pole VaultA M Pole Vault B
1 JamesSlee CLT 3.50 1 LeoGadsby CLT 3.10
2 JessHolloway YAT 3.40

M Shot PuttA M Shot Putt B
1 NeilCrossley CLT 12.82 1 SeanDukes B&W 10.04
2 ScottWilliams SWA 12.13 2 MitchellLever YAT 9.05
3 JamieBrock YAT 11.04
4 DaineBailey B&W 10.61
5 MarkBoswell EWA 8.03

M Triple JumpA M Triple Jump B
1 TomKivell EWA 13.37 1 RobertRadford B&W 11.17
2 George Mayfield CLT 12.74
3 Curtis Grandison B&W 11.64
4 IanGoldsmith YAT 11.18

W 100mA W 100m B
1 KarisJones YAT 12.8 1 HannahJackson YAT 13.1
2 TressannScott CLT 13.0 2 ZoeBrown CLT 13.9
3 LucyHawkins B&W 14.0

W 200mA W 200m B
1 Francesca Keeble CLT 25.6 1 LouiseHawkins CLT27.9
2 KarisJones YAT 26.1

W 400mA W 400m B
1 JuliaCooke CLT 61.2 1 EmilyBaker CLT 63.9
2 GraceWilson YAT 62.0
3 ShelleyBrace SWA 63.8

W 800mA W 800m B
1 RuthMitchell B&W 2.30.0

W 1500mA W 1500m B
1 RuthMitchell B&W 4.54.2 1 SophieCooke CLT 5.37.4
2 JuliaCooke CLT 4.54.9
3 EllieBrodie YAT 5.10.4

W 3000mA W 3000m B
1 RuthMitchell B&W 11.54.9

W 100mHA W 100mH B
1 Rebecca Courtney CLT 16.9 1 HelenHanstock CLT 17.4

W 400mHA W 400mH B
1 Rebecca Courtney CLT 72.8

W Discus ThrowA W Discus Throw B
1 Mint Therapanya CLT 31.84 1 EstherWinchcombe CLT 27.25
2 HayleyGreen B&W 30.95
3 KirstyMilne EWA 17.56

W Hammer ThrowA W Hammer Throw B
1 Christina Jones B&W 40.37 1 B&W 27.60
2 KirstyMilne EWA 26.66 2 LucyBath EWA 25.79
3 Esther Winchcombe CLT 17.73 3 EmmaSlee CLT 11.61

W Javelin ThrowA W Javelin Throw B
1 Christina Jones B&W 31.28 1 SophieCooke CLT 25.02
2 Mint Therapanya CLT 25.06
3 LucyBath EWA 20.12

W Long JumpA W Long Jump B
1 GraceThomson CLT 4.50 1 RhiannonWestcott CLT 4.45
2 HannahJackson YAT 4.23
3 LucyHawkins B&W 4.09

W Pole VaultA W Pole Vault B
1 HelenJackson CLT 2.30
2 LucyFarrell YAT 1.80

W Shot PuttA W Shot Putt B
1 Christina Jones B&W 9.62 1 Mint Therapanya CLT 8.08
2 HelenHanstock CLT 8.29 2 HayleyGreen B&W 8.04
3 LucyBath EWA 7.92 3 KirstyMilne EWA 6.17
4 KarisJones YAT 6.36

W Triple JumpA W Triple Jump B
1 GraceThomson CLT 10.13 1 RhiannonWestcott CLT 9.43

W 4x100m Relay
1 CLT 56.5 1 Helen Hanstock 2 Emily Baker
3 Louise Hawkins 4 Tressannn Scott

W 4x400m Relay
1 CLT 4.17.3 1 SophieCooke 2 Julia Cooke
3 Francesca Keeble 4 Rebecca Courtney

M 4x100m Relay
1 B&W 48.4 1 BenCoghlan 2 RobertRadford
3 Curtis Grandison 4 Sean Hazell
2 CLT 49.9 1 DanHarrison 2 James Slee
3 George Mayfield 4 Leo Gadsby

M 4x400m Relay
1 CLT 3.42.0 1 Jamie Horder 2 Andrew Kaighin
3 James Brewer 4 Dan Harrison
2 B&W 4.01.7 1 Jamie Lukins 2 Nick Todd
3 Ed Ponsonby 4 Harry Preston