Local Roundup

The latest news from around the area courtesy of the Bristol Evening Post and Kevin Fahey. Read more…

BRISTOL & West AC’s senior women produced a terrific performance to finish second in the Nike Midland Counties Six Stage Road Relay Championship.
The squad of ;; Lisa Newing, Heidi Moulder, Annabel Granger, Clare Conway, Suzanne Richards and Sian Monahan clocked a time of 1hr 47mins 56secs around the Sutton Park course, in Birmingham, to finish 1mins 54secs behind Charnwood AC.
Bristol briefly held the lead after a tremendous run by Moulder on stage two, the quickest in the team and while Granger and Conway kept them in top spot Richards was unable to resist the challenge from Charnwood international Jane Potter on the penultimate stage.
“It was a very good effort by the girls,” said team manager Mike Down.
Westbury Harriers enjoyed one of their best performances to finish eighth.
“We were really pleased with that and it is probably the best we have performed as a team for a while,” said team manager Tamsin Elson.
In the men’s 12-stage defending champions Bristol & West made a valiant effort to retain their title and while Andrew Young briefly lifted them into second the club eventually had to settle four fourth.
“It was as I expected really as we missing some of our better runners but it was a good effort and a valuable time trial exercise to help pick the team for the National in two weeks’ time,” added Down.
The short stage runs were the most encouraging with David Bishop clocking the sixth fastest time of the day with 14mins 55secs while Craig Peters and Tim Wallis were equal 10th fastest on 15 minutes.
British international Rob Whalley ran the fastest long stage with a time of 27mins 24secs.
Given a good start by in-form Julian Emery Clevedon AC qualified for the Nationals in 13th place. Jason Williams was their fastest short stage athlete on 16mins 21secs.
“It could have been better but all in all it was pretty good,” said team spokesman Andy Heyes.
For Westbury Harriers youngsters Sam Dalgleish and John Collier had sound runs as the club finished 35th.
“It was a solid result that gives the team a good foundation for the coming season,” said team manager Richard Bloss.

* Rookie Floren Villanueva, aged 13, finished an excellent sixth ;; on her international debut representing England at the British Home Countries Cross Country Championships, in Dublin.
“That is an unbelievable result for Floren and I’m delighted she also won a gold medal with the winning England team,” said coach Pat Gallagher.
Fellow Westbury Harrier Sam Dalgleish was seventh in the inter boys’ race to help England towards a crushing team victory.

* Yate & District AC high jumper Tom Blunt cleared a personal best of 1.68m to win the Under 15 boys’ high jump at the Young Athletes Open Meeting at Bracknell.
Bristol & West AC’s Shaun Malone also set a PB of 1.68m to finish runner-up in the Under 17 men’s event – and clocked 25.3secs on his 200m debut – while Luke Bailey was second in the Under 15s (1.50m).

* Dave Austin (Me – whoo hoo) was 17th (67mins 13secs) in the Chedworth Roman 10 miles multi terrain race won by Bourton’s Mike Smith (58:43).Thornbury Running Club’s Nick Langridge also made the top 100 in 64th place (1:15.32). There 307 finishers.

* Clevedon AC’s Clive Richards finished first veteran over 45 in the Taunton half marathon in a time of 1:17.02 while Bristol University student Clair Willer was fifth in the senior women’s race.

* Amy Stiles finished fifth overall and first woman (38mins 11secs) in the Trowbridge 10k multi terrain race. Keith Harris, of Great Western Runners, finished 13th.

RESULTS

Nike Midland 12 Stage Road Relay Championships – senior men: 1 Notts AC 3:50.51; 2 Tipton 3:51.44; 3 Owls 3:53.06; 4 Bristol & West AC 3:55.36 (Alec Woods (7) 28:13 Dan Mullett (6) 15:30 David Bishop (5) 14:55 Rob Whalley (3) 27:24 Andrew Young (2) 15:06 Tom Marley (3) 16:21 Nigel Leighton (4) 28:23 Tim Wallis (4) 15:00 Tom Kingsnorth (4) 15:55 Phil Parry (4) 28:21 Gary Davenport (4) 15:28 Craig Peters (4) 15:00).
13 Clevedon AC 4:18:38 (Julian Emery (9) 28:21 Paul Durnell (10) 16:40 Jason Williams (8) 16:21 Mark Cooper (10) 30:18 Mike Richards (14) 19:08 Andy Heyes (13) 16:49 Billy Shepherd (12) 29:50 Stuart Hancock (16) 19:06 Clive Richards (15) 16:53 Kit Stokes (13) 30:37 Paul Bird (12) 16:39 Nigel Charman (13) 17:56).
15 Bristol & West AC ‘B’ 4:20:00 (Mick O’Doherty (10) 28:23 Dave Austin (16) 17:43 Danny Randell (14) 16:40 Dan Noad (12) 29:48 Pete Skinner (12) 17:26 Mike Roberts (9) 16:12 Jerry Hogan (14) 32:01 Tim Elson (9) 16:06 Pat Woodisse (11) 17:19 Martin Cox (14) 33:13 Gareth Cullen (15) 17:56 Matt Robinson (15) 17:13).
26 City Of Bath AC 4:31:47 (Paul Synott (18) 29:27 S Fereday (17) 16:41 Andrew Ellison (18) 17:35 Stuart Curtis (26) 32:56 Matt Scott (24) 17:33 Alan Every (25) 18:58 Richard Thorn (24) 31:02 Andrew Boyce (25) 19:32 Ray Brigden (25) 19:39 Stephen Rose (25) 30:50 Craig Bridges (25) 18:58 Andy Middleton (26) 18:36).
35 Westbury Harriers 4:48:53 (Dan Sweet (49) 35:37 John Collier (42) 16:41 Sam Dalgleish (36) 16:21 Clive Attwood (40) 34:21 Andrew Deans (37) 21:47 Greg Ward (37) 17:56 Rick Wallis (35) 32:11 Richard Bloss (34) 20:20 Kevin Hill (35) 19:16 Malcolm White (36) 34:18 G Torrington (36) 20:06 Neil Miller (36) 19:59).
Fastest short: P Richardson (Owls) 14:36; 8th David Bishop 14:55; 10th = Tim Wallis and Craig Peters 15:00. Long: Phil Nichols (Tip) 25:58

Women’s Six Stage: 1 Charnwood 1:46.02; 2 Bristol & West AC ‘A’ 1:47:56 (Lisa Newing (9) 17:51 Heidi Moulder (1) 17:36 A Granger (1) 17:41 Clare Conway (1) 18:45 S Richards (2) 18:06 Sian Monahan (2) 17:57); 3 Telford 1:48.27.
8 Westbury Harriers ‘A’ 1:57:30 (Jane Khan (15) 18:58 Pat Gallagher (15) 20:24 Robyn Golding (11) 18:03 Melanie Evans (10) 20:17 Kelly Winstone (8) 19:19 Tamsin Elson (8) 20:29); 19 Clevedon Ac 2:13:00 (Hayley Gorton (27) 20:30 Elaine Heyes (33) 24:01 Dawn Barcham (31) 21:19 Shara Durnell (26) 21:17 Anna Field (24) 21:01 Joan Manners (19) 24:52).
Fastest: Tina Brown (Cov) 16:33.

British Schools’ Cross Country Championships, Dublin – inter boys: 1 A Abdirisak (Eng) 20;44; 2 R Parker (Eng) 20:48; 3 C O’Hare (Scopt) 20:56; 7 Joe Dalgleish (Eng/Westbury) 21:91.
Teams: 1 England 29; 2 Scotland 87; 3 Wales 107; 4 Ireland 111.
Junior girls: 1 E Gorecka (Eng) 11:04; 2 M Hawtin (Eng) 11:07; 3 S Kelly (Scot) 11:10. 6 Floren Villanueva Scrafton (Eng/Westbury) 11:32.
Teams: 1 England ;; 45; 2 Scotland 52; 3 Wales 93; 4 Ireland 118.

Taunton Marathon & half marathon – men (provisional): 1 Pete Waumsley (Tamar) 1:14.01; 2 Tim Lewis (Bridgend) 1:14:02; 3 Simon Longthorpe (Taunton) 1:14.15; 4 Nigel Rackham (Metros, M40) 1:14.16; 5 Pete Monaghan (Torbay) 1:14.29; 6 Neil Mytton (Ply H) 1:14.59; 7 Andrew Longthorpe (Torbay) 1:15.47; 8 Jon Parkinson (Bide) 1:15.59; 9 Dave Stone (Exm) 1:15.59; 10 Elliot Haimes (unatt) 1:16.24.
M45: Clive Richards (Cleve) 1:17.02. M50: Paul England (unatt) 1:24.21. M55: Les Lock (Wells) 1;22.23. M60: Terry Field (unatt) 1:36.14. M65: Pete Ruhen (Honiton RC) 1:42.42.
Women: ;; 1 Helen Parkinson (Bide)1:22.03; 2 Caroline Hewitt (Tiv, W40) 1:22.40; 3 Jenny Moore (Wells) 1:24.12; 4 Ann Luke (Tamar, W50) 1:25.32; 5 Clair Willer (Bris Uni) 1:26.07.
W35: Juliet Rowe (Somerset Tri) 1:32.05. W45: Kay Fowler (SDAC) 1:29.15. W55: Halcyon Pughe (WRN) 1:44.45.
Marathon – men:1 Brian Cole (RNAC) 2:43.46; 2 Alan Ryder (EVH, M40) 2:48.41; 3 Elvis Parsley (Midland Masters) 2:49.51; 4 Paul Cuff (Taunton) 2:52.38; 5 Richard Gurd (100 Marathon Club) 2:53.4; 6 Peter Royle (GWR) 2:56.00; 7 James Press (Weston) 2:57.13; 8 Phil Burden (unatt) 2:57.36; 9 Simon Romaine (Ply Tri) 2:59.21; 10 Justin Webb (Garden City) 3:01.45.
M45: Barry Hards (Stubb Gn) 3:04.30. M50; Peter Mensley (Charn) 3:03.38. M55: Doug Kewley (Aus) 3:26.13.
Women: 1 Vicky Skelton (NDRR, W35) 3:06.21; 2 Heather Foundling-Hawker (Honiton RC, W40) 3:06.31; 3 Ju
lie Gellender (Exm) 3:21.47.

Trowbridge 10k multi terrain race – men: 1 D Lancashire (Croydon) 36:11; 2 J Denne (Honiton RC) 36:26; 3 A Bartlett (AVR) 37:41.
Local: 13 K Harres (GWR) 42:16.
Women: 1 A Stiles (B&W) 38:11; 2 J King (London heathside) 38:54; 3 R Barber (AVR) 49:02