Weekly Roundup

RICHARD Peters produced an inspired performance to lead Avon’s senior boys’ squad to the team bronze medals at the Sainsbury’s English Schools Cross Country Championships, in Leeds.

Read more, including other news ….

The 17-year-old Brimsham Green School student saved his best race of the season to last to finish 13th and help Avon grab third place behind Hampshire and Staffordshire.
“That’s the best race of the season for me so I am really pleased,” said Peters.
“I finished really strongly towards the end which was nice. It was also great that the team got something.
“Everyone worked really hard so to finish third was brilliant.”
Dan Woolford was second man home in 32nd while Tom Carpenter, Nick Todd, Harry Webb and Ed Ponsonby all made the top 100 for a total score of 331pts.
It proved to be Avon’s only medal on a day of mixed results. Individually apart from Peters rookie Floren Scrafton, competing in her first English Schools’ and the experienced Emma Reed, racing her last on the country, had terrific runs.
Scrafton, who is a newcomer to the sport, produced a superb effort to finish ninth and earn a place in the England team to compete at the Home Counties Schools’ International next weekend.
Lucy Atkins also performed well to finish 38th while Victoria Budd was just outside the top fifty.
At the other end of the age scale Reed underlined her improved on the country this season with a best-ever 11th place in the seniors.
“I was really pleased with my run over that course,” said Reed.
For other local athletes, who have enjoyed considerable success within the south west, ;; the step up to the national stage proved an eye-opening experience which if used positively should hopefully spur them to greater things in the future.
But there was further success for Westbury Harrier Joe Dalgelish, representing Gloucestershire, as he finished a fine fifth in the inter boys’ race to get his England call-up while clubmate Ashley Rymer was 15th in the senior event.
And in the senior girls’ race Bristol & West AC’s Kirsty Hamilton, running for Devon, finished runner-up with clubmate Katie Knowles (Cornwall) fourth.

* Phil Parry’s amazing form as a veteran continues to impress and he picked up another prize as the top man over 40 in the Nationwide Bath half marathon.
Parry finished 17th overall from the 8000 starters in a time of 69mins 20secs to beat clubmate Alec Woods with Welsh super vet martin Rees third.
With Dan Moore and Mick O’Doherty providing support Bristol & West easily won the vets’ team prize but had to concede top spot to Cardiff in the open race.
Sian Monahan clocked a personal best of 80:40 to ensure the Bristol & West AC squad of Caroline Hewitt, Kate Goodhead and Lisa Newing won the women’s’ team prize.

* The Clevedon AC pair of Nick Page and Clive Richards finished first and second respectively in the veterans’ over 40s category at the Forest of Dean Trails half marathon.
Portishead’s in-form Ann Singer was fourth in the women’s event.

* Bristol & West AC’s Amy Stiles-Chalk continued her comeback after having a baby to finish sixth (35:19) in the B&Q Eastleigh 10k road race.

* Clevedon AC’s Jason Williams clocked 73:16 to finish 35th in the Reading half marathon, in which Nailsworth’s British international Dan Robinson ran a PB of 63:42 in second place.

RESULTS

Sainsbury’s English Schools Cross Country Championships, Temple Newsam Park, Leeds – senior boys: 1 Mitchell Goose (Norfolk) 21:52; 2 Johny Van Deventer (Surrey) 22:06; 3 James Wilkinson (Wyorks).
Teams: 1 Hampshire 285; 2 Staffordshire 321; 3 Avon 331 (13 Richard Peters 22:47, 32 Dan Woolford, 49 Tom Carpenter, 70 Nick Todd, 82 Harry Webb, 85 Ed Ponsonby, 165 Damien Holcombe, 206 Rob Whitham).
21 Gloucestershire 823 (15 Ashley Rymer 22:51).

Inter boys: 1 Ross Murray (Nthland) 17:36; 2 Jeremy Gilmour (Gtr Man) 17:45; 3 James Robinson (Norfolk) 17:57.
Teams: 1 Herts 209; 2 West Yorks 328; 3 Greater Manchester 376.
25 Avon 910 (73 Sean Hazel, 80 Oliver Bower, 107 Matt Parker, 139 Josh Davis, 229 Ruben Bower, 288 Dan Studley); Gloucestershire (5 Joe Dalgleish 18:07).

Junior boys: 1 Rikkie Leitch (Surrey) 11:42; 2 Khalid Yusef (Essex) 11;55; 3 Danny Mills (Warwicks) 11:57.
Teams: 1 Surrey 137; 2 Greater Manchester 266; 3 North Yorkshire 306.
26 Avon 909 (64 Alex Macaulay, 70 Curtis Watkins, 135 Jon Barlow; 168 Finn Taylor, 217 Sam Bedwell, 255 James Griffin, 269 Adam Kula).

Senior girls: 1 Heather Timmins (Cheshire0 15:57; 2 Kirsty Hamilton (Devon) 16:09; 3 Natasha Peters (Beds) 16:14; 4 Katie Knowles (Corn) 16:15.
Teams: 1 Hampshire 185; 2 West midlands 359; 3 Cheshire 374.
Avon 9 (11 Emma Reed 16:38, 99 Laura Meech, 163 Hannah Patmore, 179 Julia Bailey).
10 Devon 524 (16 Hollie Knight 16:47).

Inter girls: 1 Laura Park (Cumbria) 12:34; 2 Kate Avery (Durham) 12;40; 3 Nicole Roberts (Northants) 12:48.
Teams: 1 Lancashire 291; 2 West Midlands 299; 3 Hampshire 323.
39 Avon 1286 (88 Eleanor Wimshurst, 192 Emma Chapman, 202 Beth Parsons, 237 Georgia Hall, 242 Katie Synge, 325 Carla Haslett, 332 Alice Carpenter).

Junior girls: 1 Katie Holt (Staffs) 11:50; 2 Emelia Gorecka (Surrey) 11:58; 3 Camilla Freeman (Sussex) 12:01.
Teams: 1 Greater Manchester 145; 2 Surrey 185; 3 Sussex 220.
16 Avon 714 (9 Floren Scrafton 12:21, 38 Lucy Atkins, 57 Victoria Budd, 149 Marcie Bower, 208 Rula Anagnostakis, 253 Chloe Bird, ;; 257 Sophie Gordon, 283 Esther Harrill).

Nationwide Bath half marathon (provisional results) – men: 1 Shiferaw Tewodros (Ethiopia) 62:09 (record); 2 Simon Tonui (Kenya) 64:26; 3 Ian Hudspith (Morpeth) 64:49; 4 Williard Chihuahua (Poole) 64:54; 5 Richard Gardiner (Card) 65:47; 6 Michael Coleman 65:48; 7 Dave Mitchinson (NEB) 66:03; 8 Martin Williams (Tip) 66:37; 9 Andrew Hunt 66:53; 10 Simon Jones 67:28.
M40: 1 Phil Parry (B&W) 69:20; 2 Alec Woods (B&W) 69:47; 3 Dave Buzza (Corn) 70:35.
M45: 1 Dan Moore (B&W) 71:54; 2 Andy Clements (Poole) 71:56; 3 Mick O’Doherty (B&W) 72:18.
M50: 1 Martin Rees (Neath) 70:11; 2 Tim Hughes (WHH) 75:46; 3 Alan Davies 76:47.
M55: 1 Steve Hollier (Cleve) 78:27; 2 Harry Matthews (CoB) 82:46; 3 Ian Davies 84:29.
M60: 1Gareth Jones (Ox) 82:00; 2 David Rose (CoB) 91:10; 3 Pat Slavin (Bitt RR) 93:50.
Teams: 1 Cardiff AC; 2 Bristol & West AC. Veterans: 1 Bristol & West AC.
Women: 1 Liz Yelling (Bedford) 69:28 (record); 2 Cathy Mutwa (Ken, W45) 72:27; 3 Birhan Dagne (Bel) 76:30; 4 Naomi Warner 77:16; 5 Jo Brewer (Chelt) 77:33; 6Victoria Gill 78:01; 7 Annabel Granger (B&W) 78:54; 8 Jude Craft 79:25; 9 Melissa Neal (Peterboro) 79:48; 10 Heather Foundling-Hawker (Honiton, W40) 80:24.
W40: 1 Foundling-Hawker; 2 Susan Marr (Highworth) 80:37; 3 Caroline Hewitt (B&W) 81:23.
W45: 1 Mutwa; 2 Sian Monahan (B&W) 80:49; 3 Dena Parfitt (Norfolk Gazelles) 83:04.
W50: 1 Teresa Frost (WRN) 95:51; 2 Sharon Shepard (Sole Sis) 99:10; 3 Fiona Grove 102:00.
W55: 1 Zina Marchant (CoB) 95:27; 2 Brenda Avery 103:36; 3 Susie Phillips (AVR) 1;58.56.
W60; Diane Hier (Warminster) 89:15; 2 Joan Royal (Dorset Doddlers) 1:53.38; 3 Dorothea Dix 1:57.40.
Teams: 1 Bristol & West AC.

Forest of Dean Trails half marathon – men: 1 P Matthews (Chep) 73:37; 2 C Wilson (Worcs) 73:58; 3 K Fairbanks (Card) 76:11.
Local: 5 Nick Page (Cleve, M40 1st) 78:07; 6 Clive Richards (Cleve, M40 2nd) 78:42; 8 Justin Little child (Hogweed T) 79:58; 17 Gary Leach (Bitt RR) 82:17.
Women; 1 Helen Purdy 86:55; 2 Cathy Cook (Ciren, W35) 87:41; 3 Laura Hale 88:03; 4 Ann Singer (Portishead, W35) 89:46.

Reading half marathon – men: 1 Simon Kasimili (Ken) 63:35; 2 Dan Robinson (Stroud) 63:42; 3 John Massena (Burundi) 63:51; 4 Mark Miles (Bel) 64:29; 5 Huw Lobb (Bed) 64:43; 6 John McFarland (THH) 67:27.
Local: 35 Jason Williams (Cleve) 73:16; 113 Peter Royle (GWR) 79:42.
Women; 1 Louise Damen (Winchester) 70:46; 2 Wendy Jones (Cirencester, W35) 72:48; 3 Alice Braham 73:24

B&Q Eastleigh 10k – men: 1 Frank Tickner (W
ells) 29:38; 2 David Webb (Leeds) 29:59; 3 Jonathan Blackledge (Bel) 30:16.
Women: 1 Natalie Harvey (SLH) 32:56 (record); 2 Gemma Phillips (Kendal) 33:28; 3 Joanne Ronaldson (Ranelagh) 34:39; 6 Amy Stiles-Chalk (B&W) 35:19.