News from around the county

Congratulations to the Senior Women for a fantastic win at the Cross Country Championships for the 2nd year in a row.

Read all the news courtesy of the Bristol Evening Post and Saturday Green Un…

AGAINST all the odds Bristol and West AC’s senior women have won the right to represent Great Britain at the European Clubs’ Cross County Championships for the second successive year.
The squad will now head to Spain next February after winning the trials race, incorporated into Saturday’s UK Cross Challenge that was also the selection event for the European Cross Country Championships.
But even today team manager Mike Down is still wondering how they managed to win the contest at Liverpool’s Sefton Park
“When we lost Dorothea Lee and Caroline Kloiber before the race through other commitments, Kate Goodhead failed to turn up and both Sam Gray and Lucy Hasell were suffering from bad colds I thought we would be really up against it,” said Down.
“Then when Kate Reed dropped out with 1000m remaining I thought it was all over and that the City of Glasgow team would beat us. Fortunately the Gods were smiling on us.”
Indeed they were as Glasgow failed to finish a team – remarkably one of their better athletes was just watching – the Northern Irish champions failed to turn up and Cardiff didn’t really offer a challenge.”
So the squad of Amy Stiles (24th), Hasell (29th), Helen Taylor (44th) and Gray (46th) pulled off a remarkable triumph that proves the point as long as you line up and finish then you always have a chance.
“I have to give enormous credit to Lucy and Sam,” added Down. “Lucy looked like death warmed up when she got to the course and Sam hadn’t run all week either with a chest infection.”
“Furthermore, Helen Taylor managed to miss the start and had to work her way through the field!”
In the senior men’s race Bristol and West AC’s Rob Whalley shook off the effects of the long flight back from Japan two days earlier to finish a very creditable eighth and just miss selection for the GB team to contest the European Championships.
“After all that travelling I was pretty pleased with my run but also a little frustrated at getting so close to the team,” said Whalley.
Clubmate Kevin Heywood had an excellent run to finish 20th but pride of the west went to Wells City Harriers’ Frank Tickner, whose third place earned him an automatic place in the GB team for his international debut in Holland next month.
Westbury Harriers’ Richard Peters came seventh in the under 17 men’s race with clubmates Tom Carpenter, Ashley Rymer, Sam Dalgleish and Harry Webb all making the top 40.
Bristol University student Tom Russell failed in his bid to qualify for the under 20 men’s team after finishing eighth.

* Ursula Counsell retained her Brent Knoll 5.5 miles title in Burnham-on-Sea on Sunday finishing a minute clear of Yeovil’s Jenny Moore.
Bristol-based runner Vito Graffagnino dominated the men’s event, finishing 1mins 21secs ahead of Rob Smyth.

* For the second time in a week Nigel Leighton broke his personal best with a handsome victory in the Team Bath 10k.
Having won the Brighton 10k in 30:23 Leighton then carved another 12 seconds off on a course that organiser Dave Saker says had been officially measured.
“I know that a lot of people are saying that the times are very quick but Dave confirmed the course has been properly measured so what can you do,” said Leighton.
Sian Monahan completed a Bristol and West double with victory in the women’s race.



ATHLETICS RESULTS

UK Athletics Cross Challenge, incorporating the European trials – senior men: 1 Mo Farah (Newham and Essex Beagles) 29:33; 2 Tom Humphries (Cannock and Stafford AC) 29:58; 3 Frank Tickner (Wells City) 30:05; 4 Michael Skinner (Blackheath and Bromley) 30:08; 5 Peter Riley (Leigh) 30:12; 6 Steven Vernon (Stockport) 30:21; 7 Ben Tickner (Wells City) 30:27; 8 Rob Whalley (Bristol and West) 30:34; 9 James Walsh (Leamington) 30:35; 10 Luke Gunn (Derby) 30:38.
Bristol and West AC: 20 Kevin Heywood 31:01; 71 Dan Moore.

Under 20 men: Leaders: 1 Moumin Geele (Leicester Coritanian) 20:35; 2 Andy Vernon (Aldershot) 20:40; 3 Anthony Moran (Trafford) 20:41.
8 Tom Russell (Stroud) 21:00.

Under 17 men: 1 Greg Billington (Newmarket) 16:29; 2 Ieuan Thomas (Wales) 16:33; 3 Ross Millington (Stockport) 16:46.
Westbury Harriers: 7 Richard Peters (Westbury) 16:58; 17 Tom Carpenter 17:22; 25 Ashley Rymer 17:29; 31 Sam Dalgleish 17:43; 35 Harry Webb 17:50.

Under 15 boys: 1 Noel Collins (Omagh Harriers) 9:02; 2 Ross Murray (Gateshead) 9:03; 3 Chris O’Hara (Edinburgh) 9:07.
Westbury Harriers: 18 Joe Dalgleish 9:35; 32 Daniel Studley 9:54; 37 Matt Peters 10:01.

Senior women: 1 Liz Yelling (Bedford and County) 22:16; 2 Lisa Dobriskey (Ashford) 22:32; 3 Lucy Elliott (Winchester) 22:42; 4 Ellie Baker (South London) 22:43; 5 Natalie Harvey (South London) 22:48; 6 Susan Partridge (City of Glasgow) 23:04.
Bristol and West: 24 Amy Stiles 24:18; 29 Lucy Hasell 24:32; 44 Helen Taylor 25:33; 46 Sam Gray 25:38. Teams: 1 Bristol and West AC
Under 20 women: 1 Emily Pidgeon (Gloucester) 17:13; 2 Steph Twell (Aldershot) 17:20; 3 Nicola Sykes (Bedford) 17:31.

Under 15 girls: 1 Charlotte Purdue (Aldershot) 9:52; 2 Sarah Hopkinson (Gloucester) 9:56; 3 Lily Partridge (Aldershot) 10:10.

Under 13 girls: Leaders: 1 Melissa Hawtin (Oxford City) 10:27; 2 Emily Fisher (Chesterfield) 10:38; 3 Siobhan Harrison (Mansfield) 10:39;.

Team Bath 10k road race – men: 1 N Leighton (B&W) 30:11; 2 E Malloch (Wood Gn) 30;55; 3 P Parry (B&W, M40) 31:04; 4 P Grist (Wells) 31:07; 5 A Woods (B&W, M40) 31:10; 6 C Busaileh (Bath Uni) 31:47; 7 M O’Doherty (B&W, M40) 31:51; 8 D Mullett (B&W, U20) 32:01; 9 P Cox (CoB) 32:06; 10 I O’Leary (Card) 32:21.
M50: 1 J Duncan (B&W) 33:58.
Women: 1 S Monahan (B&W, W40) 36:32; 2 C Wilson (Bath Uni) 37;31; 3 S Lewis (Total Fit Bath) 41:01.

Brent Knoll 5.5 miles multi terrain race, Burnham- senior men: 1 V Graffagnino (unatt) 36:34; 2 R Smyth (Bris Uni) 37:55; 3 M Lewis (RNAC) 37:58.
M40: 1 C Plumpton (Ports) 38:02; 2 M Harvey (YTRR) 40:15. M50: 1 L Lock (unatt) 40:47. M60: 1 B Mountjoy-Rowe (YTRR) 48:57.
Senior women: 1 U Counsell (B&W) 43:02; 2 J Moore (YTRR, W35) 44:04; 3 P Richards (Weston) 45:10.
W35: J Batten (Mine) 48:29. W45: N Coates (Cheddar) 53:43. W55: G Constable (Cheddar) 55:03.