Results Round Up

Results round up courtesy of the Bristol Evening Post and The Saturday Green Un
CAROL Powell would have set off the security alarms when she flew in from Spain yesterday (MONDAY).
The Bristol and West AC sprinter returned from the World Masters Track and Field Championships, in San Sebastian, with her pockets bulging with metal.
Two golds, one silver and a bronze were Powell’s reward from an excellent week of high class competition that reflected the increasing popularity and competitiveness of masters running.
“I’m very pleased with the way things went,” said Powell. “It has been a very good week.”
The Bristol and West AC sprinter won her bronze in the over 50s 200m (27.55secs) and then added silver in the 400m (59.87secs), beaten by just three one-hundredths of a second.
“It was such a close that no-one knew who had won it,” added Powell.
She then rounded off the championships in style by helping the makeshift GB teams to victory in the 4x100m relay and the 4x400m relay, the latter in a new world record time of 4mins 17secs.
Clubmate Dave Bedwell made the M50 final of the 1500m but was struggling with a heel problem and finished sixth in 4:14.5, a season’s best by half a second.
British rival Alistair Dunlop, who is based in Stornaway, won in 4:12.65 as just two seconds covered the top six.

* Bristol and West AC pole vaulted Tony Hillier scooped £500 worth of sponsorship from the Sweat Shop for the best performance of the Young Athletes’ Open meeting, in Woking.
Hillier, the AAA and English Schools’ champion, won his event with a vault of 3.80m and just missed the championship record of 4.00m due to strong cross winds.

“Sweat Shop was very impressed with his performance on the day so he won the prize and gets money towards spikes, shoes and kit,” said mother Simone.
Hillier was also runner-up in the high jump while clubmate Tom Gibson won the under 13s pole vault with 2.30m.

* Bristol and West AC picked up eleven A victories and seven B to win the final National Junior League Women’s match at Yate.
Hayley Pitman won both the long and high jump events while there were also wins for Ruth Mitchell (400m), Vicky Crook (1500m), Lauren Yeates (110H), Leila Corfield (400H), Sarah Smart (triple jump), Holly Savage (pole vault) and Christina Jones (javelin) plus both relay squads.
Yate finished third with Katie Spooner setting a PB of 32.48m in the hammer.
Bristol’s men finished runners-up to Cardiff with wins coming from Nick Jarvis (400m and high jump), Anthony Cutler (PB in 110H), Curtis Grandison (long jump) and Jake Filer (javelin).

* Rob Whalley just caught Bristol and West AC team-mate Kevin Heywood in the closing stages of Sunday’s Cardiff 10k road race.
With John Wills and Phil Parry in support Bristol and West won the team title.
The women’s team title was initially given to Cardiff AC but Bristol team manager believes that Lucy Hasell, who was fourth, Sian Monahan (12th) and Sam Gray (13th) actually won but Hasell’s result was over-looked.

RESULTS

National Junior League, Severn Division, Yate – men (Bristol and West AC unless stated; Y=Yate and District AC) – overall: 1 Cardiff AC 241; 2 Bristol and West 227; 3 Leamington 157; 4 Swansea 143; 5 Yate 94; 6 East Wales 56; 7 Cheltenham 30.
100: 3 Jamie Brock (Y) 11.5; 5 Adam Smith 11.9; B: 2 Curtis Grandison 12.2; 200: 2 Anthony Mattis 22.5; 4 Brock 23.6; B: 1 Brad Saunders (Y) 23.5; 400: 1 Nick Jarvis 50.8; 4 Dwayne Cox 58.2; B: 1 Smith 51.5; 800: 2 Rob Holbrow 2:01.2; 5 Damian Holcombe (Y) 2;11.6; B: 1 Luke Thomas 2: 03.9; 5 Cox 2:15.3; 1500: 4 Holcombe 4:47.2; 3000: 3 Ben Robinson 9:13.2; 110H: 1 Anthony Cutler 18.7; 400H: 3 Cutler 70.3; LJ: 1 Grandison 5.87; TJ: 2 Grandison 11.88; HJ: 1 Jarvis 1.80; B: 1 Cutler 1.55; PV: 1 Holcombe 2.40; SP: 2 Smith 9.68; DT: 1 Jake Filer 29.92; B: 2 Smith 25.58; JT: 1 Filer 48.12; B: 2 Jarvis 28.30; 4x100m relay: 1 Bristol and West AC 47.9; 4x400m relay: 1 Bristol and West AC 3:27.9.
Yate Guests: Dan Bartlett 800 2:09.7; Andy Bishop 800 2:14.2 and 200 24.7.

Women – overall: 1 Bristol and West AC 296; 2 Cardiff 247; 3 Yate 180; 4 Leamington 141; 5 Swansea 121; 6 East Wales 59; 7 Cheltenham 30
100: 2 Kylie Russell 12.7; 3 Paula Hill (Y) 12.8; B: 1 Ramel Houson 12.6; 2 Carly Hillier 12.7; 200: 1 Hill 25.7; 3 Russell 26.6; B: 1 Houson 26.1; 2 Hillier 26.5; 400: 3 Ruth Mitchell 64.7; 5 Elisha Greenslade (Y) 72.2; B: 2 Amber Cottam 68.7; 3 Joanna Norris (Y) 69.1; 800: 1 Mitchell 2;23.7; B: 1 Eves Lockett 2:34.7; 1500: 1 Vicky Crook 5:42.0; 100H: 1 Lauren Yeates 16.7; B: 1 Steph Kelly 17.8; 400H: 1 Leila Corfield 66.5; B: 1 Yeates 72.3; LJ: 1 Hayley Pitman 4.94; 5 Liz McMenamin (Y) 4.09; B: 1 Sarah Smart 4.90; TJ: 1 Smart 10.20; 4 Chloe Fitzhugh (Y) 8.30; B: 2 Holly Savage 8.90; HJ: 1 Pitman 1.50; 2 McMenamin 1.45; B: 1 Lucy Boak (Y) 1.40; 2 Lauren Martin 1.30; PV: 1 Savage 2.40; SP: 2 Christina Jones 9.76; 4 Katie Spooner (Y) 7.26; B: 1 Christie Lazenby 8.34; 3 Liz Seabrook (Y) 6.85; DT: 2 Jones 21.64; 3 Seabrook 20.74; B: 1 Spooner 19.03; 3 Lazenby 17.22; JT: 1 Jones 28.77; 4 Seabrook 16.26; B: 2 Cottam 19.39; HT: 3 Spooner 32.48; B: 1 Seabrook 31.20; 4x100m relay: 1 Bristol and West AC 52.0; 3 Yate and District AC 53.0; 4x400m relay: 1 Bristol and West AC 4:17.9; 3 Yate and District AC 4:33.5.
Yate Guests: Becci Calver 100 13.4; Boak 100 14.1; Spooner HJ 1.50.

Cardiff 10k road race;
Men: 12 Rob Whalley; 13 Kevin Heywood
Teams: 1st Bristol and West AC
Women: 4 Lucy Hasell; 12 Sian Monahan; 13 Sam Gray; 22 Annabel Granger
Teams: 1st Bristol and West AC