Athletics Round Up

Weekly athletics round up courtesy of The Bristol Evening Post and The Green Un.
THE Reed sisters enjoyed a double victory in the Clevedon Boxing Day four miles road race.
The Bristol and West athletes, who live in the seaside town, both enjoyed `home` wins with elder sister Kate retaining her senior women`s title and Emma finishing first female in the young athletes` race.
The men`s race was won by James Thie, who out-sprinted Martin Hula of Bristol and West AC.
“I have waited a long time for this one and I have finally done it,” said a delighted Thie.
“I led from start to finish but I couldn`t shake off Martin Hula, who sat on my shoulder all the way.
“I thought that if I messed it up today I would never win it so I was cautious really and threw the clock away and didn`t worry about the time.
“I knew Martin had won it three times before – including the first senior race I ever did in 1995 – and it is funny nine years on his still hanging in there and I was able to beat him.
“I`m absolutely thrilled.”
The victory also delighted the organiser Andy Heyes, coming on top of another record-breaking entry for the event which is supported by Clevedon DIY Centre.
“It was an unbelievable day with James winning at last much to everyone`s delight and record fields in the seniors with 730 finishers and 105 in the young athletes event,” said Heyes.
Top veteran was Bristol and West`s Phil Parry, who finished fourth overall well clear of Martin Shore and Mark Cowen.
Third place in the women`s race went to Bristol and West`s Sian Monahan, who also scooped the veterans` prize.
Overall victory in the young athletes` 3k race went to Westbury Harrier Harry Webb, who clipped seven seconds off Kieron Leeson`s course record set two years ago.
Bristol and West`s Nick Todd also dipped under the old record in second place with Martin Dunkley third.


Clevedon Boxing Day 4 miles road race – men: 1 James Thie (Card) 19:15; 2 Martin Hula (B&W) 19:18; 3 Rod Jones (W`bury) 19:45; 4 Phil Parry (B&W, M40) 20:12; 5 Martin Shore (W`bury) 20;31; 6 Mark Cowen (Exe) 20;38; 7 T Wallis (B&W) 20:48; 8 J James (Wells, M40) 20:50; 9 M Cooper (Cleve, M40) 20:51; 10 Kate Reed (B&W, W) 20:55; 11 R Forsbrook (Chelt) 21:05; 12 N Hides (Cleve, M40) 21:06; 13 D Noad (B&W) 21:09; 14 M Jacobs (unatt) 21:19; 15 P Sperrin (Bitt, M40) 21:21; 16 R Wallis (W`bury, M40) 21:22; 17 R Creed (CoB, M40) 21;23; 18 N Page (Cleve) 21:24; 19 S Hollier (Cleve, M50) 21:25 (record); 20 J Duncan (B&W, M50) 21:43; 21 N Sheppard (unatt) 21:46; 22 C Richards (Cleve, M40) 22:02; 23 S Hale (CoB), M40) 22:03; 24 D Coales (CoB) 22:04; 25 J Williams (Cleve) 22:12; 26 K Minty (W`bury) 22:25; 27 B Sheppard (Cleve) 22;33; 28 J Neal (Unatt) 22:41; 29 P Newman (CoB, M40) 22:4; 30 A Follett (Ambassadors, M40) 22:46.
M50: 3 T Hutchison (CoB) 23:07; 4 K Harris (GWR) 23:59; 5 R Brigden (CoB) 24:19; 6 M Brasher (unatt) 24:33; 7 S Baxter (Weston) 24:44; 8 J Hurford (GWR) 25:00; 9 M Willcox (GWR) 25:09; 10 M Jillians (CoB) 25:32
M60: 1 B Atkinson (Cleve) 25:00; 2 B Craig (CoB) 26:09; 3 P Slavin (Bitt) 27:15; 4 M Horwood (Cleve) 27:3; 5 G Colbourne (Frys) 29:45; 6 N Manners (Cleve) 30:53.
M70: 1 Denis Fleming (Cleve) 33:51; 2 D Whiting (RRC) 34:24; 3 J Wilkins (unatt) 39:28.

Women: 1 Reed; 2 S Barnes (Cleve, U20) 22:59; 3 Annalese Hurd (Lliswerry) 23:41; 4 J Whitehead (Hallamshire) 24:56; 5 A Singer (W`bury) 25:56; 6 N Curtis (Army) 25:57; 7 P Richards (Weston) 26:55; 8 H Perry (unatt) 27:05; 9 J Poole (unatt) 27;46; 10 K George (unatt) 28:01.
W40: 1 S Monahan (B&W) 23:24; 2 V McConnell (B&W) 25:28; 3 S Yarde (unatt) 26:59; 4 R Naish (Bro Dysinni) 27:26; 5 T Robson (W`bury) 27:3; 6 S Jones (Lothian) 28:15.
W50: 1 Z Marchant (CoB) 25:07; 2 S Hulme (LDWA) 27:45; 3 A Lucas (Bitt) 28:27; 4 J Gaze (unatt) 30:41; 5 J Johnson (unatt) 30:43; 6 J Fegredo (Cleve) 30:44.
W60: 1 J Jay (B&W) 29:43; 2 A Butler (GWR) 38:42.

Young Athletes 3k race: 1 Harry Webb (W`bury) 8:36 (record); 2 Nick Todd (B&W) 8:42; 3 Matrin Dunkley (unatt) 8;57; 4 R Whitnam (B&W) 9:18; 5 D Burns (Cleve) 9:25; 6 J Knapp (Sotton) 9:37; 7 D Studley (W“bury) 9:38; 8 S Nash (W`bury) 9:44; 9 Emma reed (B&W) 9:51; 10 G parsons (Cleve) 10:04; 11 T Wain (unatt0 10:12; 11 G Smart (unatt0 10:17; 12 S Stokes (unatt) 10:23; 13 C Taylor (B&W) 10:27; 14 B Gadd (unatt0 10:31; 15 S Davie (Team BTG) 10:32; 16 T Bailey (unatt0 10:34; 17 C Statley (unatt0 10:48; 18 A masyres (Cleve) 10:50; 20 B Mallot (Cleve0 10:55.
Girls: 1 Reed; 2 Lucy Taylor (B&W) 11:00; 3 Katie Harris (Cleve) 11;22; 4 Leanne Selman (Cleve) 11:24; 5 Steph Parsons (Cleve) 11:25; 6 Rhianna Kelly (Cleve) 11:26; 7 Jo Batson (Cleve) 11;28; 8 Harriet Gould (unatt) 12:13; 9 Maya Holding (Cleve) 12:19; 10 Rebecca Ewing (unatt) 12:24